نمایندگی:شیراز
1401/04/28 08:24:12
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :323
برگزاری سلسله جلسات اخلاق مهندسی در محضر تولیت آستان مقدس شاهچراغ (ع)

آیت الله کلانتری، تولیت آستان مقدس  شاهچراغ  ؛

 مهندسان ما می توانند پایه گذار ایجاد یک تحول در کشور  باشند  

 رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ؛

 حرفه مهندسی متشکل از دوبخش تخصص و تعهد است

 سومین جلسه از سلسله نشست های اخلاق مهندسی با حضور آیت الله ابراهیم کلانتری، تولیت آستان مقدس  شاهچراغ ، رییس و جمعی از اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس، قائم مقام شهردار شیراز، معاون عمران و توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ و رییس سازمان بسیج مهندسان معماری و عمران برگزار شد .

تولیت آستان مقدس شاهچراغ  در این نشست حرفه مهندسی را مسئولیتی خطیر دانست و گفت : مهندسان مسئولیتی مهم را در چرخه ساخت و ساز و ایجاد سکونت گاه های ایمن برای مردم دارا هستند .

آیت الله ابراهیم کلانتری، با اشاره به اینکه مهندس آفرینش این جهان ، تمام هستی موجود را ذره ذره با حساب و کتاب خلق کرده است اظهار کرد : منظومه شمسی به عنوان تنها نشانه ای از عظمت جهان خلقت با نهایت نظم و با بالاترین نمایش قدرت خالق ، در قالب برترین علم روز دنیا نیز قابل تفسیر نیست  .

وی با اشاره به اینکه در تفکر توحیدی که قرآن به ما آموزش می دهد ، حتی یک مگس هم در دنیا زائد آفریده نشده است ، عنوان کرد : مهندسان ما باید با الهام از نظم جهان هستی حرفه خود را تعریف کرده و با تخصص و تعهد در خلق نظامی اصولی  و تأمین نیازهای جوامع انسانی تلاش کنند .

تولیت آستان مقدس شاهچراغ  خاطر نشان کرد : قطعا عملکرد تمام ما در هر شغل و پیشه و مقام و حرفه در پیشگاه خداوند شامل حساب و کتاب می شود ؛ به ویژه که ما مسلمان هستیم و  کارهای درست ما در موقعیت های خاص از ارزش بیشتری برخوردار است و بالطبع کارهای ناپسندمان هم عقوبت شدیدتری خواهد داشت.

آیت الله  کلانتری اظهار کرد : امروز به واسطه رنج ها و مشقت هایی که نسل های قبل از ما کشیدند و ما تنها موفق به شنیدن و مطالعه آنها شده ایم، ناوگروه نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس های آزاد به حرکت در آمده  و در مجموع با پشتوانه تمام  رشادت های مردان بزرگ، رتبه علمی کشور ما امروز به رتبه ۱۴ جهان رسیده است و یا در دانش هسته ای جزو  ۱۰ کشور اول جهان قرار گرفته ایم  .

 

تمام تحول ها و حرکت های مثبت ، زاده اراده ، وظیفه شناسی ، تعهد و همت افراد است

وی با تاکید بر اینکه تک تک ما در این حوزه مسئول هستیم و حق نداریم لحظه ای از مسئولیت های خود غفلت کنیم ، عنوان کرد : درخشش هر جوان ایرانی برای همه ما افتخار است ؛ در این راستا اگر مهندسان ما در حوزه مهندسی سنگ تمام بگذارند  ، می توانند پایه گذار ایجاد یک تحول در کشور  باشند  . دکتر کلانتری خاطر نشان کرد : قطعا بخش نامه ها قادر به ایجاد تحول نبوده و نیستند بلکه تمام تحول ها و حرکت های مثبت ، زاده اراده ، وظیفه شناسی ، تعهد و همت افراد هستند .

وی گفت : قطعا تصمیم به حرکت در راستای تعهد و وظیفه شناسی از سوی یک ملت ، ایجاد تحول در کشور را  باعث خواهد شد .

 

* اخلاق حرفه ای وجهی ضروری برای انجام مسئولیت بزرگ مهندسی است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس عنوان کرد : حرفه مهندسی متشکل از دوبخش تخصص و تعهد است که مفهوم تعهد آن با رعایت اخلاق و وجدان حرفه ای و قبول مسئولیت قابل تعبیر است .

مجتبی زوربخش با توجه به اقدامات صورت گرفته در راستای تقویت تخصص مهندسان گفت : در این حوزه اقدامات موثری انجام شده است. اما بی شک ما در حوزه تعهد شاهد ضعف هایی هستیم که این ضعف ها از عدم پایبندی کامل تعداد محدودی از مهندسان به اخلاق حرفه ای نشأت می گیرد .

وی اخلاق حرفه ای را وجهی ضروری برای انجام مسئولیت بزرگ مهندسی و تضمین کننده این حرفه  و نیز متضمن تخصص در تمام پروژه های عمرانی دانست و گفت : قطعا مهندسان ما به اهمیت تعهد و اخلاق حرفه ای آگاه بوده و در تمامی ابعاد و روابط کاری با رعایت این چهار چوب به  ارائه خدمات مهندسی در سطح کیفی مطلوب تری می پردازند .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ، رعایت اخلاق حرفه ای را منشا ارائه خدمت مهندسان به جامعه عنوان و اظهار کرد :  مهندسان ساختمان و معماری به واسطه دارا بودن خلاقيت و ابتكار، بناهایی را خلق می کنند که در آن رفاه و آسايش بهره برداران لحاظ شده است. اما در این راستا  برخورداري از اخلاق مهندسي است كه باعث مي شود مهندسان، خود كنترل كننده ي فعاليت هاي خود شده ودر نهايت حافظ جان و مال مردم باشند  .

به گفته دکتر زوربخش قطعا رعایت نکردن اخلاق حرفه ای از سوی یک  مهندس  ، به افکار عمومی و زیر ساخت های اقتصادی جامعه و همچنین سرمایه های مالی و جانی افراد آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند  .

 

* بسیاری از  خدمات شهرداری ها به عملکرد و تخصص مهندسان وابسته است

 

قائم مقام شهردار شیراز نیز در این نشست به حضور بیش از ۲ هزار مهندس ساختمان در شهرداری شیراز اشاره کرد وگفت : شهرداری ها در ارائه بیش از ۴۰۰ وظیفه شهری، خدمات رسانی به شهروندان را عهده دار می باشند که بسیاری از این خدمات به عملکرد و تخصص مهندسان وابسته است .

آرش فرج زاده  با اشاره به اینکه امروز با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، خدمات مهندسی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است، اظهار کرد : در گذشته در بسیاری از اماکن متبرکه شاهد بناهایی با معماری بی بدیل بوده ایم  ؛ بناهایی  که مأمنی امن برای حضور مردم ایجاد کرده اند . امروز نیز وظیفه ساخت بناهایی امن و توجه به معماری ایرانی اسلامی بیش از پیش بر عهده مهندسان این حوزه است .  

وی گفت : بهره برداران ساختمان ها حداقل یک سوم از زمان زندگی خود را در ساختمان های مسکونی و خانه های خود به سر می برند و اگر امنیت و آسایش در این ساختمان ها فراهم نباشد ، قطعا مشکلات و مسائلی را برای آنها رقم خواهد زد .

قائم مقام شهردار شیراز  خاطر نشان کرد : امروز به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، موضوع تامین مسکن به یکی از چالش ها و مشکلات اصلی خانواده ها تبدیل شده است که قطعا این مشکل از جمله دغدغه های مهم دولت نیز هست. با وجود این شرایط وظیفه سنگینی متوجه مهندسان و متخصصان حوزه ساختمان است که با ساخت بناهای ایمن ، آسایش و آرامش بهره برداران را مهیا کنند .

در شرایطی که در پایتخت بحث ساخت واحدهای مسکونی با ۳۰ متر مربع مساحت مطرح است ، وظیفه مهندسان بهره وری از همین فضاهای کوچک در راستای ایجاد ایمنی و امنیت برای سکونت افراد است .  

 

وی عنوان کرد : امروز در شرایطی که در برخی کشورهای جهان ، فناوری های مدرن ساخت در حال رخ نمایی هستند  ، مهندسان فارسی ما در عرصه رقابت با این فناوری ها وارد شده اند و شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه با اقتدار در حال به روز رسانی خود با چرخه ساخت و ساز هستند .

قائم مقام شهردار شیراز متروی شیراز را یکی از پیچیده ترین عملیات عمرانی دانست و گفت : این پروژه پیچیده و عظیم به صورت کامل به دست مهندسان متخصص این شهر و استان اجرا شده و مابقی فازهای آن نیز به دست همین متخصصان در دست اجراست .

فرج زاده خاطر نشان کرد : قطعا مهندسان ما همواره اخلاق حرفه ای و مهندسی ، تقویت روحیه اجتماعی بهره برداران و ارتقا کیفیت زندگی آنان و نیز سرافرازی این مرز و بوم را سرلوحه خدمات خود قرار داده و می دهند .

* اجرای طرح نذر مهارت در فارس حرکتی قابل تقدیر است

 

معاون عمران و توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ  نیز در این نشست  گفت : مهندسان وظیفه سنگینی را در عرصه خدمت رسانی عهده دار هستند .

علیرضا صحراییان  به اجرای طرح نذر مهارت از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس و بسیج مهندسین عمران و معماری به عنوان حرکتی قابل تقدیر اشاره و عنوان کرد : در حال حاضر اجرای این طرح در برخی از شهرستان های استان آغاز شده و در این راستا مهندسان ساختمان در حال ارائه خدمات هستند . وی اظهار امیدواری کرد در چرخه ساخت و ساز بیش از پیش از خدمات مهندسان متخصص استفاده شود .

 


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر