نمایندگی:شیراز
1399/07/07 11:02:32
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :585
دیدار ارکان دبیرخانه توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی با اعضای کمیسیون عمران مجلس

 

دیدار ارکان دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی و روابط بین الملل سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعضای هیات رییسه شورای مرکزی با رییس و اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در تاریخ 1399/07/02

-------------------------------

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس ، به همت دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی  مهندسی  نشستی صمیمانه با حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه و اعضای این کمیسیون، نماینده شورای مرکزی در دبیرخانه صادرات خدمات فنی و مهندسی و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس ، هیأت رئیسه شورای مرکزی،  مدیران وزارت راه و شهر سازی، رئیس و اعضای هیات رییسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ، رئیس و ارکان دبیرخانه دائمی صادرات خدمات فنی، مهندسی و امور بینالملل در تاریخ 1399/07/02در سالن جلسات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد و حاضران پیرامون موضوعات صادرات خدمات فنی و مهندسی و لزوم بازنگری قانون نظام مهندسی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدا رییس دبیر خانه توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی ( فرهام مقدم راد )،از تمام افراد موثر و تأثیرگذار، ازجمله نمایندگان محترم مجلس ،وزارت امور خارجه جهت همکاری و حضور سفرا و  وزرای کشورهای دیگر و سایر نهادها و سازمانها تقدیر و تشکر نمود.

سپس  نماینده شورای مرکزی در دبیرخانه صادرات خدمات فنی و مهندسی و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس( مهندس سید مرتضی سیف زاده ) ضمن اشاره به توانمندیهای گسترده اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان و سهم بالای صنعت ساختمان در اقتصاد کلان کشور و مزایای این صنعت ، به بیان چالش های پیش روی سازمان های نظام مهندسی ساختمان نظیر : روند تصویب تعرفه خدمات مهندسی بر اساس هزینه های واقعی ساخت و ساز  ، ضرورت بکارگیری سازندگان ذیصلاح برای تمامی گروه های ساختمانی و  اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان  شدند و از عملکرد ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان و کمیسیون روسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان استانها  در برقراری ارتباطی سیستماتیک بین وزارت راه و شهرسازی  و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به منظور  ارتقاء جایگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح بین المللی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و ترویج فرهنگ صادرات خدمات فنی مهندسی در بین اعضای حقیقی و حقوقی سازمان قدردانی نمود .

مهندس سیف زاده با ارائه گزارشی از اهم اقدامات دبیرخانه توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز پرداخت. ( فایل پیوست )

مهندس بهمن مؤمنی مقدم، عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی و مدیر اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز با  بیان شرایط فعلی اقتصادی کشور، به کمبود منابع مالی و سرمایه های انسانی و صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره نمود و تشریح کرد: در شرایط موجود چارهای جز تقویت بخش خصوصی، انجمن ها و تشکل های صنفی و حرفه ای نداریم.

همچنین موضوع لزوم بازنگری قانون نظام مهندسی نیز از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود و حاضرین در این مورد به بحث و تبادلنظر پرداختند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی (آقای دکتر رضایی کوچی، ) نیز به موضوع معیشت مهندسان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی پرداخت و با اشاره به رکود حوزه مسکن گفت: با یک مدیریت صحیح می توان هم از فروش فضای سبز شهری جلوگیری نمود و هم مشکل مسکن را در کشور حل نمود.

دکتر رضایی کوچی، همچنین  توان اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان  را برای ارائه خدمات و صادرات خدمات فنی، مهندسی بسیار بالا عنوان نمود و گفت: در بحث صادرات نظام مهندسی وزارت امور خارجه نقش مهمی دارد بهطوریکه می تواند شرکت های صادر کننده را مورد حمایت قرار دهند. وی نقش سفرای کشورمان در کشورهای دیگر را مؤثر عنوان کرد و افزود: در حال حاضر سفرای کشورمان در بخش سیاسی متمرکز هستند و باید بخش اقتصادی را هم فعال کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اینکه برخی تصور کنند نظام مهندسی ابزاری برای وزارت راه و شهر سازی و یا شهرداری ها می باشد، اشتباه است و کمیسیون عمران از استقلال نظام مهندسی دفاع می کند و البته انتظار ما از سازمان نظام مهندسی این است که کیفیت ساخت و ساز را بتواند افزایش دهد چراکه در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر در بافت فرسوده و آسیب پذیر زندگی می کند و سازمان نظام مهندسی باید کمک کند تا احیای بافت فرسوده هر چه سریع تر و قوی تر انجام شود.

دکتر احمد جباری دبیر اول کمیسیون عمران با اشاره به فعالیت انجام شده در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی و آموزش های لازم جهت ارتقاء پایه مهندسان پیشنهاد نمودند که یک کمیته مشترک بین دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و  نمایندگان کمیسیون عمران و سازمان تشکیل شود تا بتوان از توان حمایت مجلس در پیشبرد کار و توسعه صدور خدمات مهندسی و توسعه اقدام نمود. همچنین جلسات مشترکی نیز در این رابطه پس از همکاری های لازم تشکیل گردد.

 

 

 

 

 
ثبت نظرات
سایر فایل های پیوست
vآخرین صفحهLastصفحه بعدNext[1]صفحه: 1 از 1 (تعداد کل:2)Prevصفحه قبلFirstاولین صفحه
گزارش دبیرخانه توسعه صادرات فنی مهندسی.pdf
vآخرین صفحهLastصفحه بعدNext[1]صفحه: 1 از 1 (تعداد کل:2)Prevصفحه قبلFirstاولین صفحه


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر